Головна

Реєстрація

Вхід
avtotehnika.ucoz.com
Вівторок, 19.03.2024, 07:45
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 54
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Капуста

   Особливості вирощування ранньостиглих сортів.
   Для одержання раннього врожаю розсаду ранньої капусти вирощують у торфоперегнійних горщечках або насипних місткостях діаметром 6х6 або 6х8 см. У відкритий ґрунт висаджують 55 – 60 -денну розсаду (фаза 5-6 листків). Якщо розсада переросла і витягнулась, продуктивність рослин значно знижується. У південних районах України і в Закарпатті горщечкову розсаду висаджують 10-20 березня, у Лісостепу - 20 березня – 10 квітня, а в передгірних районах Карпат і на Поліссі - з 1 до 20 квітня (залежно від мікрозони і погодних умов року). За таких строків висаджування в умовах півдня України і Закарпаття врожай ранньої капусти починає надходити в другій половині травня, в Лісостепу – наприкінці травня - на початку червня, а в західних районах – 5 – 10 червня. Щоб одержати ранню капусту в більш ранні строки, розсаду її висаджують під малогабаритне плівкове покриття. Це прискорює достигання головок на 5-10 днів.
   Розсаду ранньої капусти висаджують широкорядним способом з шириною міжрядь 40-60 см. У рядку рослини висаджують на відстані 30-40 см. Глибина висаджування - по перший справжній листок або на 1-2 см глибше горщечка. Під час висаджування стежать, щоб не засипати і не пошкодити центральної бруньки (сердечка).
   Через 5-6 днів після висаджування розсади рослини підживлюють органічними добривами (гноївкою, розведеною водою у співвідношенні 1:5-7, пташиним послідом - 1:10-12) або аміачною селітрою (25-30 г на 10 л води). На одну рослину витрачають 0,5-0,7 л робочого розчину. Підживлення капусти ранньої в цей час необхідне, оскільки в ранньовесняний період спостерігається азотне голодування рослин. Внесення в грунт азотних добрив значно посилює їх ріст і розвиток, а також сприяє формуванню високого врожаю.
   Дальший догляд за рослинами полягає в систематичному знищенні бур'янів та боротьбі з шкідниками і хворобами. Перший раз міжряддя розпушують після підживлення рослин (через 5-6 днів після висаджування розсади) на глибину 5-8 см. Наступні розпушування проводять через 8-10 днів після попередніх, аж до змикання рядків.
   Щоб одержати високий урожай, ранню капусту поливають 1-7 разів (у засушливий період) залежно від погодних умов зони і року. На 1 м.кв. площі в першій половині вегетації витрачають 20-30 л води, у другій - 30-40 л. На початку формування головок рослини підгортають, що сприяє утворенню додаткової кореневої системи і підвищує їх стійкість до вилягання. Розпушувати міжряддя і підгортати рослини краще після випадання дощу або поливання. Це сприяє збереженню вологи в ґрунті і швидкій регенерації кореневої системи рослин.
   Збирають врожай ранньої капусти вибірково, як тільки головки досягнуть товарного розміру (0,5-1 кг) і стануть твердими. Їх зрізують з 2-3 покривними листками.
   Якщо рослини ранньої капусти добре розвинені і не пошкоджені шкідниками та хворобами, то з них можна одержати і другий урожай головок. Для цього відразу після збирання врожаю головок рослини підживлюють азотними добривами з розрахунку 20 г аміачної селітри на 10-15 рослин, у пазухах листків залишають по 1-2 пророслі бруньки (інші видаляють). За час формування головок з пророслих бруньок рослини 1-2 рази поливають (якщо треба) і ведуть боротьбу з хворобами і шкідниками. Збирають повторний урожай, коли головки досягнуть товарного розміру.
   Пожнивні рештки після збирання врожаю відразу видаляють з ділянки. Їх використовують для годівлі тварин або приготування компосту.
   Особливості вирощування середньостиглих сортів капусти.
Розсаду, вирощену в спорудах закритого грунту, на постійне місце висаджують відразу після ранньої капусти. Розсаду з відкритого ґрунту висаджують у ті самі строки, що й розсаду капусти пізньостиглих сортів (15 травня -20 червня залежно від зони).
   Оскільки середньостиглі сорти капусти формують більшу розетку листя, ніж ранньостиглі, розсаду їх висаджують за схемою 60-70 х 40-50 см. У перший строк - у 50-60-денному, другий - в 45-50-денному віці (фаза 5-6 справжніх листків). Розсаду краще висаджувати, заглиблюючи до першого листка, у другій половині дня або в хмарну погоду з одночасним поливанням (0,5-0,6 л води на рослину). Щоб забезпечити достатню вологість ґрунту під час приживання рослин, засипані ямки після поливання пригортають сухою землею, торфом, перегноєм тощо. На 5-7-й день після висаджування розсади перевіряють, як прижилися рослини. У місцях, де вони випали, підсаджують нові. Дальший догляд за рослинами такий самий, як і за ранньою капустою.
   Збирають урожай середньої капусти, коли головки стають щільними і маса їх досягне 2-5 кг і більше. Головки зрізують з 2-3 покривними листками, які захищають їх від ушкодження і забруднення. Відразу після збирання врожаю з грядки видаляють усі рослинні рештки. Їх використовують для годівлі тварин або компостування.
   Особливості вирощування пізньостиглих сортів капусти.
Застосовують розсадний і безрозсадний способи вирощування пізньостиглих сортів капусти. За розсадного способу у зв'язку з прищипуванням центрального корінця рослина розвиває мичкувату кореневу систему, яка розміщується переважно у верхньому шарі ґрунту. За безрозсадного способу вирощування розвивається стрижневий корінь, який проникає на глибину до 1,5—2 м, внаслідок чого рослини стають більш посухостійкими.
   Кращим строком висаджування розсади пізньої капусти в центральних і західних районах України є остання декади травня - перша декада червня. За умов додержання таких строків, за даними ІОБ УААН, урожайність її становить 570-839 ц/га. Запізнення з висаджуванням на 7 днів знижує врожайність на 88, а на 28 днів - на 448 ц/га. У південних областях пізню капусту висаджують у другій половині червня, а в Криму – 1-5 липня. За більш ранніх строків висаджування наприкінці вегетації головки розтріскуються, що знижує товарну якість продукції. Запізнення з висаджуванням призводить до формування малих і нещільних головок, що також знижує якість продукції. На постійне місце висаджують 45-50-денну розсаду, коли рослини утворять 5-6 справжніх листків. Перерослу, а також пошкоджену шкідниками і хворобами розсаду використовувати не слід. Щоб одержати добру розсаду з грудкою землі, за 10-12 днів до висаджування рослини старанно поливають. Як тільки ґрунт підсохне, міжряддя вздовж і впоперек прорізують ножем на глибину 6-8 см (нарізують кубики). Це сприяє пронизуванню кубика ґрунту кореневою системою. Останнє зменшує обривання кореневої системи під час пересаджування, а також сприяє швидкому приживанню рослин на новому місці.
   Вибирають розсаду з розсадника не пізніше як за 1-3 год до висаджування. Перед висаджуванням роблять сметано-подібний розчин глини (землі). До нього додають 5-7% коров'яку і 15-20 г ТМТД (на 3-4 л розчину) і вмочують у нього кореневу систему рослин. Це захищає рослини від пошкодження капустяною мухою, дротяником та іншими ґрунтовими шкідниками.
   Пізньостиглі сорти капусти формують багато листків і великі головки (маса 6-8 кг і більше), тому для них відводять більшу площу живлення, ніж для ранньо- і середньостиглих. Розсаду висаджують переважно з шириною міжрядь 60-70 см, у рядку рослини розміщують на відстані 50-60 см.
   Глибина висаджування розсади - 6-7 см (до першого листка). Найвищі врожаї пізньостиглих сортів капусти мають у заплавах річок і на понижених елементах рельєфу, де зберігаються підвищені запаси вологи. Розсаду пізньостиглих сортів капусти доцільніше висаджувати в похмуру погоду та після дощу, за сонячої погоди - у вечірні години.
   Щоб поліпшити приживання, рослини при висаджуванні поливають: у похмуру погоду на кожну рослину витрачають 0,5-0,7 л води, в сонячну і посушливу - 1-1,5 л. Як тільки ґрунт протряхне, засипані ямки присипають сухою землею, торфом тощо, що сприяє підвищенню вологості ґрунту біля кореневої системи протягом 2-3 діб. За цей період коренева система відростає і рослини добре приживаються навіть у посушливу погоду. Якщо поливати в сонячні дні без присипання, то волога швидко випаровується, утворюється ґрунтова кірка, внаслідок чого рослини погано приживаються і часто гинуть навіть у разі 2-3-разових поливів.
   Відразу після висаджування розсади розпушують міжряддя. На 5-6-й день перевіряють, чи всі рослини прижилися. На місці випалих підсаджують нові. Кожне наступне розпушування проводять через 8-10 днів, виполюючи бур'яни. Протягом вегетації капусту поливають у південних районах 8-12 разів, у Лісостепу - 5-7, в районах Полісся і Західних областях 2-4 рази залежно від погодних умов. На початку вегетації рослини поливають з розрахунку 300-400 л води на 10 м.кв. площі, а в період інтенсивного наростання вегетативної маси - 500 л води на 10 м.кв..
   На початку формування головок рослини 1-2 рази підгортають. Це сприяє утворенню додаткової кореневої системи і підвищує стійкість рослин до вилягання. Розпушувати ґрунт у міжряддях і підгортати рослини треба після випадання дощу або поливу. Це поліпшує газообмін у ґрунті, сприяє швидкій регенерації кореневої системи і одержанню високого врожаю. За 15-20 днів до збирання врожаю поливи припиняють. Це запобігає розтріскуванню головок і поліпшує їх лежкість під час зберігання.
Протягом періоду вегетації рослини захищають від хвороб і шкідників, а в разі потреби 1-2 рази підживлюють.
   Капусту безрозсадним способом вирощують на чистих від бур'янів ґрунтах. Перед висіванням ґрунт добре розпушують і вирівнюють його поверхню.
   У центральних і західних районах України насіння висівають у другій половині квітня, а у південних - у першій половині травня за такою самою схемою, як висаджують розсаду. У гнізда висівають по 4-6 насінин на глибину 1-2 см. Зверху гнізда присипають перегноєм або торфом, що сприяє одержанню дружніх сходів.
   Після з'явлення сходів посіви обробляють пестицидами або тютюновим пилом проти хрестоцвітної блохи і розпушують міжряддя. Запізнення з обробкою навіть на 1-2 дні може призвести до загибелі рослин. У фазі 2-3 справжніх листків рослини проріджують, залишаючи у гнізді 2-4 найкраще розвинених рослини. У фазі 5-6 справжніх листків рослини проріджують удруге, залишаючи по одній найкраще розвиненій рослині. Вирвані рослини використовують як розсаду. Наступний догляд за рослинами такий самий, як і за розсадною культурою.
   На початку вегетації рослини поливають з розрахунку 300-400 л води на 10 м.кв. площі, а в період інтенсивного наростання вегетативної маси - 500 л води на 10 м.кв.. Капуста добре переносить зниження температури до мінус 5-6°С. Однак капусту, призначену для зберігання, збирають до настання приморозків, оскільки з підмерзлими листками лежкість головок значно знижується. Для зберігання відбирають найщільніші не пошкоджені шкідниками і не уражені хворобами головки, залишаючи на них по 4-5 покривних листків і качан довжиною 3-4 см.
   Добре зберігається капуста, яку вирвали з ґрунту з корінням. Якщо на городі головки капусти починають розтріскуватися, а строки збирання ще не настали, рослини підрізують або підривають. Це різко сповільнює доступ до них вологи, і розтріскування головок припиняється. Для тривалого зберігання найпридатніші сорти Амагер-611, Білосніжка, Харківська зимова, Ліка, Українська осінь, Ландегейкер децема.
   Взимку капусту зберігають у буртах, траншеях, підвалах. Для зберігання в буртах головки складають щільно в кілька рядків качанами догори на солом'яну або хвойну підстилку. Головки наступного рядка розміщують так, щоб кожна з них лежала на чотирьох нижніх також качаном догори. Верхній рядок кладуть качанами донизу.
   Добре зберігається капуста в буртах, якщо кожні 2-3 рядки головок перешарувати землею. Капусту можна зберігати в траншеях глибиною до 50 см, шириною 100 см, довільної довжини. Після закладання головок на зберігання зверху їх вкривають соломою або хвоєю і присипають землею шаром 10 см.
   У разі зниження температури до мінус 10°С і нижче шар землі збільшують до 30-35 см. У підвалах головки з обрізаними качанами розміщують у шаховому порядку на стелажах, у 2-3 рядки невеликими купами (по 10-15 головок) на долівці (землі) або в дерев'яних чи поліетиленових ящиках. Ефективно зберігати капусту у відкритих поліетиленових мішках по 5-10 головок. При цьому мішки на долівці розкладають в один ряд. Невелику кількість головок (10-15 шт.) капусти з корінцями можна зберігати у підвалах. Її зв'язують попарно за качани і підв'язують до жердини або прикопують у вологий ґрунт. Наприкінці зими (для більш тривалого зберігання) капусту снігують. Для цього головки переносять у снігові бурти, зверху вкривають їх торфом, тирсою, листям, соломою, засипають снігом і добре ущільнюють.
   Оптимальна температура зберігання капусти - мінус 1 - 0°С, відносна вологість повітря - 90-95 %. Якщо капусту зберігають за температури 5-7°С, у головках відбуваються ростові процеси і вони розтріскуються.

Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz