Головна

Реєстрація

Вхід
avtotehnika.ucoz.com
П`ятниця, 19.04.2024, 07:06
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 54
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Зчеплення

    Зчеплення призначене для тимчасового від'єднання двигуна від трансмісії (під час переключення шестерень в коробці передач) і для плавного з'єднання їх (під час рушання автомобіля з місця).
    Принцип роботи зчеплення полягає в тому, що крутний момент передається завдяки тертю, яке виникає між робочими поверхнями ведучих і ведених дисків, притиснутих один до одного пружинами. Зчеплення встановлюється на маховик, який є одним із його ведучих дисків.


Зчеплення автомобіля ГАЗ-53А
А- схема, Б-будова, 1- маховик, 2- картер, 3- ведений диск, 4- Натискний диск, 5- важіль виключення, 6- маслянка, 7- регулювальна гайка, 8- муфта виключення, 9- ведучий вал коробки передач,10- вилка виключення зчеплення, 11- кожух, 12- робочи пружини, 13- регулювальна гайка, 14- тяга, 15,19 - відтяжні пружини, 16- педаль зчеплення, 17- важіль вала педалі, 18- важіль вилки, 20- вижимний підшипник 
    Будова зчеплення.
    Зчеплення автомобіля ГАЗ-53А має таку будову як показано на малюнку і працює так.
    До шліфованої поверхні маховика через натискний диск 4 дванадцятьма пружинами 12 притискується ведений диск 3. Ведений диск установлюють на шліцах ведучого вала 9 коробки передач. Таким чином, при включеному зчепленні крутний момент від маховика передається за рахунок тертя веденому диску і далі через ведучий вал коробки передач — решті механізмів трансмісії.
   Привод зчеплення механічний. Для виключення зчеплення треба натиснути на педаль 16 так, щоб тяга 14 з регулювальною гайкою 1З повернула важіль 18 вилки, яка пересуне по втулці муфту 8 з підшипником 20. Муфта поверне навколо своїх осей внутрішні кінці важелів 5, а їх зовнішні кінці відведуть натискний диск 4, стиснувши пружини 12, розміщені між стальним кожухом 11 зчеплення і диском 4. Ведений диск звільняється, а крутний момент решті механізмів не передається. Якщо педаль відпустити, вона під дією пружини 15 і 19 переміститься, і зчеплення знову включиться.
Упорний кульковий підшипник (вижимний)20 встановлюють у муфту 8. Він зменшує тертя між муфтою і кінцями важелів 5 у момент виключення зчеплення. Вилка 18 кріпиться на картері 2 зчеплення за допомогою кулькової опори.
    При включеному зчепленні його деталі нагріваються внаслідок тертя між ведучими і веденими дисками. Теплоізоляційні шайби, що розміщені між натискним диском і пружинами, зменшують передачу тепла до пружин, які при нагріванні втрачають пружні властивості.
      Диск зчеплення.
    До стального веденого диска 3 приклепано шість пружинних хвилястих пластин і дві фрикційні накладки із спресованого азбестового волокна, просоченого бакелітом або синтетичними смолами. Накладки мають підвищений коефіцієнт тертя.
    Одна накладка прикріплена безпосередньо до диска, а друга — до хвилястих стальних пластин. При включанні зчеплення збільшенням натиску на ведений диск хвилясті пластини поступово випрямляються і при повному включенні зчеплення стають плоскими. Завдяки такій будові крутний момент, що передається, поступово зростає, і зчеплення включається плавно.
   Демпфер веденого диска складається з восьми пружин, які входять у вікна, виштамповані у фланцях маточини диска, самому диску і приклепаної до нього пластини, двох фрикційних шайб, установлених з обох боків фланця маточини. Крутний момент передається через пружини від диска до маточини.    Коли виникають крутильні коливання, маточина повертається відносно диска в той і другий бік на невеликий кут. При цьому між веденим диском і фланцем маточини виникає тертя, яке гасить крутильні коливання трансмісії.
 З   чеплення автомобіля ЗИЛ-130 має будову, подібну до зчеплення автомобіля ГАЗ-53А. Воно має один диск, обладнаний демпфером, і механічний привод.
Зчеплення автомобіля ЗИЛ-131 має аналогічну будову. Всі його з'єднання герметизовані спеціальними прокладками. Під час подолання автомобілем водних перешкод нижній отвір картера зчеплення слід закрутити глухою пробкою на різьбі.
   Зчеплення автомобіля ГАЗ-24 «Волга»

Зчеплення автомобіля ГАЗ-24 «Волга»:

1 — маховик; 2 — ведений диск; З — теплоізоляційна шайба; 4 — натискна пружина; 5 — упорний підшипник; 6 — муфта виключення; 7 — напрямна втулка; 8 — відтяжна пружина; 9 — кульовий палець; 10 — опорна вилка; 11 і 13 — осі; 12 — вилка виключення; 14 — кожух; 15— картер зчеплення; 16 — натискний диск; 17 — важіль; 18 — пружина; 19 — маточина; 20 — упор; 21 — стальна шайба; 22 — пружина; 23 — диск; 24 — палець; 25 — фрикційна накладка; 26 —- хвиляста секція; 27 — теплоізолююча шайба
    Зчеплення автомобіля ГАЗ-24 «Волга» має таку саму будову, що й зчеплення автомобіля ГАЗ-53А. Воно розміщене в литому картері з алюмінієвого сплаву. Через вікна картера в ньому циркулює повітря, яке забезпечує вентиляцію зчеплення і відводить тепло від робочих поверхонь і деталей, що істотно полегшує температурний режим і поліпшує роботу зчеплення.
В автомобілі ГАЗ-24 «Волга» зчепленням керують за допомогою гідравлічного привода з підвісною педаллю.
    Сила від педалі до вилки виключення зчеплення передається під тиском рідини в головному циліндрі через з'єднувальну трубку і робочий циліндр.
Якщо натиснути на педаль, що з'єднана із штовхачем поршня головного циліндра, штовхач переміщує поршень у головному циліндрі. Внаслідок цього рідина через з'єднувальну трубку нагнітається в робочий циліндр, і його поршень через штовхач переміщує вилку виключення зчеплення. Під час відпускання педалі зчеплення відтяжна пружина повертає рухомі деталі привода зчеплення у вихідне положення.
   Система гідравлічного привода зчеплення заповнюється гальмовою рідиною.
   Для нормальної роботи привода виключення зчеплення між торцем штовхача і поршнем головного циліндра повинен бути зазор 0,3...0,9 мм, а вільний хід педалі зчеплення 12...28 мм.

Робочий циліндр виключення зчеплення
1- корпус, 2- пружина, 3- поршень, 4- манжета, 5- опорне кільце, 6- захиснийчохол, 7- клапан видалення повітря, 8- гумовий ковпачок, 9- штовхач
    Робочий циліндр кріпиться до картера зчеплення двома болтами. В його корпусі 1 розміщено поршень З з ущільнювальною манжеткою 4. Для видалення повітря із системи є клапан 7, вкручений у робочий циліндр і закритий від забруднення гумовим ковпачком 8.
    Силою пружності пружини 2 поршень постійно притиснутий до штовхача 9, а штовхач — до зовнішнього кінця вилки виключення зчеплення.
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz